Dzień Seniora, to wyjątkowy symbol pamięci i wdzięczności kierowany do ludzi, którzy urodzili się, pamiętają urok lat oraz dekad ubiegłego wieku, którego celem jest integracja środowiska senioralnego oraz umocnienie więzi międzypokoleniowych.
I właśnie z tego powodu naszemu zespołowi Rogoźna Folk przydarzyła się wyjątkowa niedziela. Uświetniliśmy swoim występem obchody Dnia Seniora! Dziękujemy za zaproszenie p. Józefowi Dziubie. Cieszymy się, że mogliśmy z WAMI być.
Chcemy podzielić się z Wami radosną nowiną! Dziecięcy Zespół Ludowy Rogoźna Folk odniósł duży sukces w prestiżowym Wojewódzkim Konkursie Piosenki Śląskiej „Karolinka”!
Konkurs rozgrywany był w dwóch etapach. Pierwszy etap odbył się w listopadzie, w siedzibie Zespołu Przygoda w Rybniku, po którym zakwalifikowaliśmy się do finału. Etap drugi czyli finał miał miejsce w środę 11 stycznia w Domu Kultury w Boguszowicach. Konkurs rozgrywał się w wielu kategoriach, zaś nagrody trafiły do najlepszych. Wśród nich byliśmy i my i zajęliśmy zaszczytne III miejsce! Jesteśmy bardzo dumni z naszych wykonawców, tym bardziej, iż poziom konkursu był baaaaardzo wysoki. Występowaliśmy z numerem „13”, który okazał się dla nas wyjątkowy szczęśliwy!
Regulamin konkursu nie pozwolił wystąpić wszystkim członkom naszego Zespołu – niestety, ilość reprezentantów nie mogła przekroczyć 10 osób. Na szczęście młodzi artyści stanęli na wysokości zadania i przynieśli dumę całej naszej folkowej społeczności!
20 czerwca w Miejskim Domu Kultury w Żorach odbył się pierwszy duży koncert naszego Zespołu Rogoźna Folk. Było wiele przygotowań i jeszcze więcej emocji! Wytrwale pracowaliśmy w każde piątkowe popołudnie, choć pewnie niejeden z nas po całym tygodniu wytężonej nauki w szkole chętnie by odpoczął leżąc przed telewizorem czy - w przypadku naszych chłopców - pograł w piłkę:). My jednak byliśmy wytrwali i nasza praca została zwieńczona sukcesem. Liczna publiczność zgromadzona na widowni doceniła nasze starania nagradzając nas gromkimi brawami i licznymi gratulacjami.
Obiecujemy, że to dopiero początek naszej przygody
z muzyką!
W piątek 24. czerwca Zespół Rogoźna Folk i sekcja arteterapii bawiły się w Szczejkowicach.
Pieczenie kiełbasek, wspólne śpiewy, łapanie żab, błogie lenistwo na zielonej polance i przejazd bryczkami
,
to właśnie tak świętowaliśmy zakończenie pierwszego roku naszych poczynań!
Dziękujemy p. Kristof za pyszne pieczywko, firmie Kania za okazaną życzliwość, a panu Jackowi za wspaniałą przejażdżkę konną bryczkami po szczejkowickim lesie.
RF na Żorskiej Wiośnie Młodości
3 czerwca podczas 43 Żorskiej Wiosny Młodości, a dokładnie odbywającej się w jej ramach Szkolnej Wiośnie Młodości, my - czyli Dziecięcy Zespół Ludowy Rogoźna Folk - zadebiutowaliśmy na dużej scenie plenerowej. Zaprezentowaliśmy się w wiązance piosenek ludowych oraz w utworze "Piosenka bajkowa". Mamy nadzieję, że się podobało!
W XXVIII powiatowym konkursie
„Ślōnsko godka” zajęliśmy następujące miejsca:
– KATEGORIA MONOLOG:
Helena Michalik - I miejsce
– KATEGORIA DUET:
Nina Płaczek i Przemek Michalski – I miejsce.
Zapraszamy do obejrzenia;)
Duet: Nina i Przemek - "Geburstag tesciowej"
W VIII edycji Powiatowego Konkursu Piosenki Patriotycznej dla szkół:
- duet w składzie Izabela Albrecht i Natalia Skiba
zajął I miejsce
w kategorii klas I - III,
- duet w składzie Monika Benisz i Mateusz Pająk zajął
II miejsce
w kategorii klasy IV - VIII
(pierwszego miejsca nie przyznano).
Z radością informujemy, iż zajęliśmy I miejsca
w powiatowych konkursach.
W XI powiatowym konkursie
„Pieśniczki i Przyśpiewki Śląskie”
zespół złożony z przedstawicieli naszego Zespołu Ludowego Rogoźna Folk,
w składzie: Helena Michalik, Ewa Witoszek, Kinga Michalik, Oliwia Dajka, Paulina Kuczera, Izabela Albrecht, Natalia Skiba oraz Kinga Pyter zajął I miejsce.
„Na Ślonsku miyszkomy, po ślonsku godomy,
naszej ślonskij godki ni zapominomy
My dlo wos śpiywamy i dlo wos tańczymy,
nasze ślonski graczki wom tu pokożymy.”
Folklor jest częścią naszej polskiej tradycji i kultury. To słowo określające materialne i niematerialne dziedzictwo kultury ludowej. W jego skład wchodzą między innymi obrzędy, zwyczaje, muzyka i taniec, mowa oraz stroje. Poznanie folkloru to dla młodego człowieka jedna z dróg do zrozumienia, skąd pochodzą kultura i cywilizacja.
Aby zaszczepić w najmłodszych miłość do folkloru w listopadzie 2021 r. powołano do życia Dziecięcy Zespół Ludowy Rogoźna Folk, jako jedną z sekcji Stowarzyszenia Edukacyjno - Kulturalnego „Ósemkowa Akademia Umiejętności”. RF jest zespołem amatorskim, stworzonym i działającym dzięki grupie zapaleńców, miłośników śląskiej mowy, tradycji, śpiewu i tańca. Prezentuje niestylizowany folklor górnośląski. Systematycznie do repertuaru wprowadzane są pieśni, przyśpiewki, tańce i zabawy.
Dzieci na zajęciach mają możliwość rozwijania wiedzy o kulturze własnego regionu, naukę gwary oraz charakterystycznych dla regionu tańców. Poprzez poznawanie rodzimych tradycji i obyczajów budują więzi z „małą ojczyzną". Członkowie Zespołu to obecnie grupa około 30 dzieci uczęszczających do klas I - VI, które pragną ocalić od zapomnienia spuściznę naszej małej śląskiej ojczyzny.
Koordynatorkami zajęć są Marzena Przybyło i Marta Michalik - nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej oraz muzyki.
HARMONOGRAM PRÓB W ROKU SZKOLNYM 2023/2024:
CZWARTEK : 16.15 – 17.15
MIEJSCE ZAJĘĆ: ZSP nr 8 Żory
osemkowaakademia.pl
Stowarzyszenie Edukacyjno - Kulturalne
"Ósemkowa Akademia Umiejętności"
44 - 240 Żory, ul. Wysoka 13