A nadzieja znów wstąpi w nas
Nieobecnych pojawią się cienie
Uwierzymy kolejny raz
W jeszcze jedno Boże Narodzenie (…)
Słowa tej pięknej pastorałki wybrzmiały w to środowe, późne popołudnie dla najstarszych mieszkańców Dzielnicy Rogożna. Zespół Rogoźna Folk miał zaszczyt wystąpić dla naszych wspaniałych Seniorów . Liczymy na to, że to spotkanie wpisze się na stałe w kalendarz zespołu. Dziękujemy Firmie BEST- EKO oraz Miłośnikom Dzielnicy Rogoźna Miłośnicy Dzielnicy Rogoźna za wspaniały upominek dla naszych małych artystów. Dziękujemy za docenienie ich ciężkiej pracy, aktywności i zaangażowania. Drogim Seniorom zaś, życzymy nieustającej nadziei i wiary, którą niesie ze sobą narodzenie maleńkiego Jezusa.

Dzień Seniora, to wyjątkowy symbol pamięci i wdzięczności kierowany do ludzi, którzy urodzili się, pamiętają urok lat oraz dekad ubiegłego wieku, którego celem jest integracja środowiska senioralnego oraz umocnienie więzi międzypokoleniowych.

I właśnie z tego powodu naszemu zespołowi Rogoźna Folk przydarzyła się wyjątkowa niedziela. Uświetniliśmy swoim występem obchody Dnia Seniora! Dziękujemy za zaproszenie p. Józefowi Dziubie. Cieszymy się, że mogliśmy z WAMI być. 

Chcemy podzielić się z Wami radosną nowiną! Dziecięcy Zespół Ludowy Rogoźna Folk odniósł duży sukces w prestiżowym Wojewódzkim Konkursie Piosenki Śląskiej „Karolinka”!

Konkurs rozgrywany był w dwóch etapach. Pierwszy etap odbył się w listopadzie, w siedzibie Zespołu Przygoda w Rybniku, po którym zakwalifikowaliśmy się do finału. Etap drugi czyli finał miał miejsce w środę 11 stycznia w Domu Kultury w Boguszowicach. Konkurs rozgrywał się w wielu kategoriach, zaś nagrody trafiły do najlepszych. Wśród nich byliśmy i my i zajęliśmy zaszczytne III miejsce! Jesteśmy bardzo dumni z naszych wykonawców, tym bardziej, iż poziom konkursu był baaaaardzo wysoki. Występowaliśmy z numerem „13”, który okazał się dla nas wyjątkowy szczęśliwy!

Regulamin konkursu nie pozwolił wystąpić wszystkim członkom naszego Zespołu – niestety, ilość reprezentantów nie mogła przekroczyć 10 osób. Na szczęście młodzi artyści stanęli na wysokości zadania i przynieśli dumę całej naszej folkowej społeczności!

Rogoźna Folk w naszej ukochanej małej ojczyźnie jaką jest Rogoźna!
W ubiegłą niedzielę mieliśmy okazję zaprezentować się w śląskiej wiązance na naszych dzielnicowych dożynkach.
Był to wyjątkowy występ dedykowany wyjątkowej osobie !!!
Pragniemy nadmienić, że naszą działalność wspierają Lasy Państwowe, które towarzyszyły nam przez całą imprezę

20 czerwca w Miejskim Domu Kultury w Żorach odbył się pierwszy duży koncert naszego Zespołu Rogoźna Folk. Było wiele przygotowań i jeszcze więcej emocji! Wytrwale pracowaliśmy w każde piątkowe popołudnie, choć pewnie niejeden z nas po całym tygodniu wytężonej nauki w szkole chętnie by odpoczął leżąc przed telewizorem czy - w przypadku naszych chłopców - pograł w piłkę:). My jednak byliśmy wytrwali i nasza praca została zwieńczona sukcesem. Liczna publiczność zgromadzona na widowni doceniła nasze starania nagradzając nas gromkimi brawami i licznymi gratulacjami. 

Obiecujemy, że to dopiero początek naszej przygody 
z muzyką!

W piątek 24. czerwca Zespół Rogoźna Folk i sekcja arteterapii bawiły się w  Szczejkowicach.
Pieczenie kiełbasek, wspólne śpiewy, łapanie żab, błogie lenistwo na zielonej polance i przejazd bryczkami,
to właśnie tak świętowaliśmy zakończenie pierwszego roku naszych poczynań!

 

Dziękujemy p. Kristof za pyszne pieczywko, firmie Kania za okazaną życzliwość, a panu Jackowi za wspaniałą przejażdżkę konną bryczkami po szczejkowickim lesie.

 

 

RF na Żorskiej Wiośnie Młodości

 

3 czerwca podczas 43 Żorskiej Wiosny Młodości, a dokładnie odbywającej się w jej ramach Szkolnej Wiośnie Młodości, my - czyli Dziecięcy Zespół Ludowy Rogoźna Folk - zadebiutowaliśmy na dużej scenie plenerowej. Zaprezentowaliśmy  się w wiązance piosenek ludowych oraz w utworze "Piosenka bajkowa". Mamy nadzieję, że się podobało!

W  XXVIII powiatowym konkursie 
„Ślōnsko godka” 
zajęliśmy następujące miejsca:

 

– KATEGORIA MONOLOG:

Helena Michalik -  I miejsce

 

– KATEGORIA DUET:

Nina Płaczek  i Przemek Michalski – I miejsce. 

 

    Zapraszamy do obejrzenia;)

 

Duet: Nina i Przemek - "Geburstag tesciowej"

 

Monolog: Helenka Michalik - " Z żuru chłop jak z muru"

W VIII edycji Powiatowego Konkursu Piosenki Patriotycznej dla szkół:

- duet w składzie Izabela Albrecht i Natalia Skiba 
zajął I miejsce 
w kategorii klas I - III,

- duet w składzie Monika Benisz i Mateusz Pająk zajął
II miejsce 
w kategorii klasy IV - VIII

(pierwszego miejsca nie przyznano).

Z radością informujemy, iż zajęliśmy I miejsca
w powiatowych konkursach. 

W XI powiatowym konkursie
„Pieśniczki i Przyśpiewki Śląskie” 

zespół złożony z przedstawicieli  naszego Zespołu Ludowego Rogoźna Folk,
w składzie: Helena Michalik, Ewa Witoszek, Kinga Michalik, Oliwia Dajka, Paulina Kuczera, Izabela Albrecht, Natalia Skiba oraz Kinga Pyter zajął I miejsce. 

 

„Na Ślonsku miyszkomy, po ślonsku godomy,
naszej ślonskij godki ni zapominomy

My dlo wos śpiywamy i dlo wos tańczymy,
nasze ślonski graczki wom tu pokożymy.

 

Folklor jest częścią naszej polskiej tradycji i kultury. To słowo określające materialne i niematerialne dziedzictwo kultury ludowej. W jego skład wchodzą między innymi obrzędy, zwyczaje, muzyka i taniec, mowa oraz stroje. Poznanie folkloru to dla młodego człowieka jedna z dróg do zrozumienia, skąd pochodzą kultura i cywilizacja.

 

Aby zaszczepić w najmłodszych miłość do folkloru w listopadzie 2021 r. powołano do życia Dziecięcy Zespół Ludowy Rogoźna Folk, jako jedną z sekcji  Stowarzyszenia Edukacyjno - Kulturalnego „Ósemkowa  Akademia Umiejętności”.  RF  jest  zespołem amatorskim,  stworzonym i działającym dzięki grupie zapaleńców, miłośników śląskiej mowy, tradycji, śpiewu i tańca. Prezentuje niestylizowany folklor górnośląski. Systematycznie do repertuaru wprowadzane są  pieśni, przyśpiewki,  tańce i  zabawy.

 

Dzieci na zajęciach mają możliwość rozwijania wiedzy o kulturze własnego regionu, naukę gwary oraz charakterystycznych dla regionu tańców. Poprzez poznawanie rodzimych tradycji i obyczajów budują więzi z „małą ojczyzną". Członkowie Zespołu to obecnie grupa około 30 dzieci uczęszczających do  klas I - VI, które pragną ocalić od zapomnienia spuściznę naszej małej śląskiej ojczyzny.

Koordynatorkami zajęć są Marzena Przybyło i Marta Michalik - nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej oraz muzyki.

 

HARMONOGRAM PRÓB W ROKU SZKOLNYM 2023/2024: 

CZWARTEK : 16.15 – 17.15

MIEJSCE ZAJĘĆ:  ZSP nr 8 Żory

 

 

 

osemkowaakademia.pl

Stowarzyszenie Edukacyjno - Kulturalne
"Ósemkowa Akademia Umiejętności"
      44 - 240  Żory, ul. Wysoka 13